Archív kategorií: Tech

Výber mobilného internetu

Keďže sa čoraz častejšie stretávam s otázkou, ktorý mobilný vysokorýchlostný (a pokiaľ možno lacný) internet je najlepší, rozhodol som sa pár bodov k tomu zhrnúť do článku. Už na začiatku upozorňujem, že sa nedočkáte jednoznačnej odpovede ;) – vždy záleží na individuálnych požiadavkách. Takže..

Pokračovať na Výber mobilného internetu

Mininávod: Ako na torrenty

Sťahovanie súborov je priam synonymom internetu prakticky od jeho začiatkov. A ako časom rástol objem prenášaných (v osobnej sfére prevažne multimediálnych) dát, vznikali nové spôsoby ich distribúcie. Jeden z najpopulárnejších v súčanosti je BitTorrent protokol, ktorý spadá do tzv. P2P sietí – Peer to Peer – komunikácia priamo medzi klientami (patrí tu napr. i Skype, ICQ). Tu v krátkosti vysvetlím ako si cez taký torrent požadované dáta nájsť a stiahnúť..

Pokračovať na Mininávod: Ako na torrenty

Orange Set-Top-Box a monitor s DVI

Služba Orange Doma a jej svetelná rýchlosť láka čoraz viac zákazníkov. Hlavne v súčasnosti – po znížení doby viazanosti na (v podstate bežné) dva roky a možnosti získania druhého set-top-boxu (STB) za korunu. A práve na set-top-box sa pozrieme. Nepôjde o žiadnu recenziu, iba o úplne obyčajné, priam nezáživné prepojenie s obrazovkou. Takmer niet čo riešiť.. nuž ale je. Orange STB totiž v súčasnosti podporuje iba HDTV rozlíšenia, s ktorými si neporadí každý počítačový LCD monitor. Na konci článku budem priebežne uvádzať i kombinácie skúšané v praxy. Upresňujúce informácie nájdete aj v diskusii. A samozrejme, riešenia sú univerzálne použiteľné aj pre iné set-top-boxy a zariadenia s HDMI výstupom.

Pokračovať na Orange Set-Top-Box a monitor s DVI

Úprava fotografií I.

Nástupom digitálnych fotoaparátov a postupným znižovaním ich cien sa fotografia rozšírilia ako nikdy predtým. To je známa vec. Ďalšou známou skutočnosťou je, že kvantitou žiaľ nerastie vždy i kvalita. Pri digitálnej fotografií však nemusí ísť len o neznalosť fotografa, ale často je problém v technickom obmedzení aparátu. A tu už môže úprava fotografie v editore zachrániť veľa. Pozrime sa na tie základné.

Pokračovať na Úprava fotografií I.