Mininávod: Ako na torrenty

Sťahovanie súborov je priam synonymom internetu prakticky od jeho začiatkov. A ako časom rástol objem prenášaných (v osobnej sfére prevažne multimediálnych) dát, vznikali nové spôsoby ich distribúcie. Jeden z najpopulárnejších v súčanosti je BitTorrent protokol, ktorý spadá do tzv. P2P sietí – Peer to Peer – komunikácia priamo medzi klientami (patrí tu napr. i Skype, ICQ). Tu v krátkosti vysvetlím ako si cez taký torrent požadované dáta nájsť a stiahnúť..

1, Stiahnite a nainštalujte si program µTorrent (momentálne najpoužívajnejší klient) – nájdete ho na stránke www.utorrent.com, program má aj slovenský preklad.

2, Teraz nám treba vyhľadať dáta ktoré chceme sťahovať. V súlade s princípom P2P však nehľadáme priamo link na požadované dáta ale na súbor s príponou .torrent, ktorý obsahuje informácie o tom ako sa k požadovaným dátam dostane klient (µTorrent). Na vyhľadávanie týchto .torrent súborov existujú špecializované webové stránky. Je ich množstvo, doporučujem týchto päť, čo nenájdete na jednej, môžete nájsť na druhej:

 • Googlewww.google.com – dáme jednoducho hľadať dáta ktoré potrebujeme a za tým napíšeme „torrent“ – napr. chceme stiahnúť voľne šíriteľný film Star Wreck, dáme hľadať „star wreck torrent“. Je to jednoduchý a neraz použiteľný spôsob.
 • Torrenzwww.torrentz.com – vyhľadávač, ktorý nie je priamo databázou .torrent súborov ale viaceré tieto databázy indexuje.
 • The Pirate Baythepiratebay.org – jedna z najpopulárnejších .torrent databáz.
 • isoHunt isohunt.com – databáza s množstvom torrentov.
 • Mininovawww.mininova.org – ďalšia známa databáza.

3, Pri vyhľadávani často dostaneme množstvo výsledkov – jedny dáta môžu mať viacero rôznych .torrent súborov a každý môže byť zdieľaný iným množstvom ľudí (alebo i žiadnym, ak ide o staršie dáta). Pre voľbu najvhodnejšieho slúžia informácie o počte Seederov a Leecherov.

 • Seeder – človek, ktorý má stiahnuté kompletné dáta a tieto ponúka na stiahnutie ďalej ostatným.
 • Leecher (niekedy aj Peer) – osoba, ktorá dáta ešte sťahuje.

Hneď ako začneme dáta sťahovať, stávame sa Leecherom, akonáhle stiahneme všetko, a v programe torrent nestopneme, stávame sa Seederom.

Z tohto by malo byť jasné, že čím viac Seederov torrent má, tým lepšie a tým väčšia šanca je na rýchlejšie stiahnutie. Záleži samozrejme tiež na pomere Seederov/Leecherov – ak je pomer Leecherov oproti Seederom výrazne vyšší, tak sa rýchlosť môže znížiť – je to však vždy relatívne, závisí od konkrétnych rýchlostí pripojených účastníkov.

4, Keď teda .torrent súbor nájdeme, stiahneme si ho do počítača a otvoríme v programe µTorrent – ten sa už o všetko ostatné postará. Pokiaľ by sa nám zdalo, že sa dáta sťahujú pomaly, môžeme si stiahnúť aj iné .torrenty s rovnakými dátami a nechať ich pustené naraz – a keď sa niektorý rozbehne, ostatné stopneme. Mimochodom, môže niekoľko minút trvať, kým sa sťahovanie dát rozbehne – takže prvú polhodinku to chce trpezlivosť.

5, Trochu etiky – ak dáta stiahneme, je dobré zostať nejaký čas Seeder aby torrent nezanikol a k dátam sa mohli dostať aj ostatní ľudia – min. doporučený pomer je 1:1 – čo stiahnem, to nechám stiahnúť.

6, Na uvedených stránkach môžete okrem voľne šíriteľného obsahu nájsť aj odkaz na dáta autorsky chránené – tie samozrejme sťahovať nedoporučujem, keďže môže ísť o porušenie zákona.

;)

Tento článok je iba stručný návod – preto tu neuvádzam podrobnejšie informácie o princípe, vyhľadávačoch, programoch/klientoch, linuxe – v prípade záujmu určite tieto info nájdete inde na webe – napr. na Wikipedií.

168 odpovedí na „Mininávod: Ako na torrenty“

 1. comprare una patente, Comprare la patente di guida reale e registrata dal nostro sito Web senza scrivere esami o sostenere il test pratico. tutto ciò di cui abbiamo bisogno sono i tuoi dati e saranno registrati nel sistema entro i prossimi otto giorni. La patente di guida deve seguire la stessa procedura di registrazione di quelle rilasciate nelle autoscuole, l’unica differenza qui è che non dovrai sostenere gli esami, comprare patente b.
  https://patentebcomprare.com/

 2. sportbootführerschein binnen und see, sportbootführerschein binnen prüfungsfragen, sportbootführerschein binnen kosten, sportbootführerschein binnen online, sportbootführerschein binnen wo darf ich fahren, sportbootführerschein binnen berlin, sportbootführerschein binnen segel, sportbootführerschein kaufen, sportbootführerschein kaufen erfahrungen, sportbootführerschein kaufen schwarz, sportbootführerschein see kaufen, sportbootführerschein binnen kaufen, sportbootführerschein see kaufen ohne prüfung, bootsführerschein kaufen, bootsführerschein kaufen polen, bootsführerschein kaufen erfahrungen, bootsführerschein online kaufen, bootsführerschein tschechien kaufen. https://sportbootfuhrerscheinkaufen.com/

 3. comprar carta de conduçao preço, comprar carta de condução verdadeira, comprar carta de conduçao, comprar carta de condução lisboa, comprar carta de condução legal, comprar carta de condução, carta de condução comprar, comprar carta de conduçao, comprar carta de condução em portugal, comprar carta, comprar carta de condução portugal, comprar carta de condução online, comprar a carta de condução, carta de condução, comprar carta de carro, imt carta de condução, comprar carta de condução no porto
  https://cartadeconducaolegal.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *