Mininávod: Ako na torrenty

Sťahovanie súborov je priam synonymom internetu prakticky od jeho začiatkov. A ako časom rástol objem prenášaných (v osobnej sfére prevažne multimediálnych) dát, vznikali nové spôsoby ich distribúcie. Jeden z najpopulárnejších v súčanosti je BitTorrent protokol, ktorý spadá do tzv. P2P sietí – Peer to Peer – komunikácia priamo medzi klientami (patrí tu napr. i Skype, ICQ). Tu v krátkosti vysvetlím ako si cez taký torrent požadované dáta nájsť a stiahnúť..

1, Stiahnite a nainštalujte si program µTorrent (momentálne najpoužívajnejší klient) – nájdete ho na stránke www.utorrent.com, program má aj slovenský preklad.

2, Teraz nám treba vyhľadať dáta ktoré chceme sťahovať. V súlade s princípom P2P však nehľadáme priamo link na požadované dáta ale na súbor s príponou .torrent, ktorý obsahuje informácie o tom ako sa k požadovaným dátam dostane klient (µTorrent). Na vyhľadávanie týchto .torrent súborov existujú špecializované webové stránky. Je ich množstvo, doporučujem týchto päť, čo nenájdete na jednej, môžete nájsť na druhej:

 • Googlewww.google.com – dáme jednoducho hľadať dáta ktoré potrebujeme a za tým napíšeme „torrent“ – napr. chceme stiahnúť voľne šíriteľný film Star Wreck, dáme hľadať „star wreck torrent“. Je to jednoduchý a neraz použiteľný spôsob.
 • Torrenzwww.torrentz.com – vyhľadávač, ktorý nie je priamo databázou .torrent súborov ale viaceré tieto databázy indexuje.
 • The Pirate Baythepiratebay.org – jedna z najpopulárnejších .torrent databáz.
 • isoHunt isohunt.com – databáza s množstvom torrentov.
 • Mininovawww.mininova.org – ďalšia známa databáza.

3, Pri vyhľadávani často dostaneme množstvo výsledkov – jedny dáta môžu mať viacero rôznych .torrent súborov a každý môže byť zdieľaný iným množstvom ľudí (alebo i žiadnym, ak ide o staršie dáta). Pre voľbu najvhodnejšieho slúžia informácie o počte Seederov a Leecherov.

 • Seeder – človek, ktorý má stiahnuté kompletné dáta a tieto ponúka na stiahnutie ďalej ostatným.
 • Leecher (niekedy aj Peer) – osoba, ktorá dáta ešte sťahuje.

Hneď ako začneme dáta sťahovať, stávame sa Leecherom, akonáhle stiahneme všetko, a v programe torrent nestopneme, stávame sa Seederom.

Z tohto by malo byť jasné, že čím viac Seederov torrent má, tým lepšie a tým väčšia šanca je na rýchlejšie stiahnutie. Záleži samozrejme tiež na pomere Seederov/Leecherov – ak je pomer Leecherov oproti Seederom výrazne vyšší, tak sa rýchlosť môže znížiť – je to však vždy relatívne, závisí od konkrétnych rýchlostí pripojených účastníkov.

4, Keď teda .torrent súbor nájdeme, stiahneme si ho do počítača a otvoríme v programe µTorrent – ten sa už o všetko ostatné postará. Pokiaľ by sa nám zdalo, že sa dáta sťahujú pomaly, môžeme si stiahnúť aj iné .torrenty s rovnakými dátami a nechať ich pustené naraz – a keď sa niektorý rozbehne, ostatné stopneme. Mimochodom, môže niekoľko minút trvať, kým sa sťahovanie dát rozbehne – takže prvú polhodinku to chce trpezlivosť.

5, Trochu etiky – ak dáta stiahneme, je dobré zostať nejaký čas Seeder aby torrent nezanikol a k dátam sa mohli dostať aj ostatní ľudia – min. doporučený pomer je 1:1 – čo stiahnem, to nechám stiahnúť.

6, Na uvedených stránkach môžete okrem voľne šíriteľného obsahu nájsť aj odkaz na dáta autorsky chránené – tie samozrejme sťahovať nedoporučujem, keďže môže ísť o porušenie zákona.

;)

Tento článok je iba stručný návod – preto tu neuvádzam podrobnejšie informácie o princípe, vyhľadávačoch, programoch/klientoch, linuxe – v prípade záujmu určite tieto info nájdete inde na webe – napr. na Wikipedií.

206 odpovedí na „Mininávod: Ako na torrenty“

 1. comprar carta de conduçao preço, comprar carta de condução verdadeira, comprar carta de conduçao, comprar carta de condução lisboa, comprar carta de condução legal, comprar carta de condução, carta de condução comprar, comprar carta de conduçao, comprar carta de condução em Portugal, comprar carta, comprar carta de condução portugal, comprar carta de condução online, comprar a carta de condução, carta de condução, comprar carta de carro, imt carta de condução, comprar carta de condução no porto.
  https://xn--cartadeconduo-7eb3d.com/

 2. comprar carta de conduçao preço, comprar carta de condução verdadeira, comprar carta de conduçao, comprar carta de condução lisboa, comprar carta de condução legal, comprar carta de condução, carta de condução comprar, comprar carta de conduçao, comprar carta de condução em Portugal, comprar carta, comprar carta de condução portugal, comprar carta de condução online, comprar a carta de condução, carta de condução, comprar carta de carro, imt carta de condução, comprar carta de conduçã
  https://xn--cartaconduo-i8a5c.com/

 3. gdzie mozna kupic prawo jazdy z wpisem do rejestru, kupi‘ prawo jazdy, legalne prawo jazdy do kupienia, kupi‘ prawo jazdy, jak za’atwi‘ prawo jazdy, bez egzaminu, jak kupi‘ prawo jazdy, czy mo’na kupi‘ prawo jazdy, legalne prawo jazdy do kupienia 2022, pomog’zda‘ egzamin na prawo jazdy, prawo jazdy bez egzaminu, gdzie kupi‘ prawo jazdy bez egzaminu , gdzie kupić prawo jazdy na lewo, jak kupić prawo jazdy w niemczech, gdzie kupic prawo jazdy legalnie,
  https://zakupprawajazdy.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *