Mininávod: Ako na torrenty

Sťahovanie súborov je priam synonymom internetu prakticky od jeho začiatkov. A ako časom rástol objem prenášaných (v osobnej sfére prevažne multimediálnych) dát, vznikali nové spôsoby ich distribúcie. Jeden z najpopulárnejších v súčanosti je BitTorrent protokol, ktorý spadá do tzv. P2P sietí – Peer to Peer – komunikácia priamo medzi klientami (patrí tu napr. i Skype, ICQ). Tu v krátkosti vysvetlím ako si cez taký torrent požadované dáta nájsť a stiahnúť..

1, Stiahnite a nainštalujte si program µTorrent (momentálne najpoužívajnejší klient) – nájdete ho na stránke www.utorrent.com, program má aj slovenský preklad.

2, Teraz nám treba vyhľadať dáta ktoré chceme sťahovať. V súlade s princípom P2P však nehľadáme priamo link na požadované dáta ale na súbor s príponou .torrent, ktorý obsahuje informácie o tom ako sa k požadovaným dátam dostane klient (µTorrent). Na vyhľadávanie týchto .torrent súborov existujú špecializované webové stránky. Je ich množstvo, doporučujem týchto päť, čo nenájdete na jednej, môžete nájsť na druhej:

  • Googlewww.google.com – dáme jednoducho hľadať dáta ktoré potrebujeme a za tým napíšeme „torrent“ – napr. chceme stiahnúť voľne šíriteľný film Star Wreck, dáme hľadať „star wreck torrent“. Je to jednoduchý a neraz použiteľný spôsob.
  • Torrenzwww.torrentz.com – vyhľadávač, ktorý nie je priamo databázou .torrent súborov ale viaceré tieto databázy indexuje.
  • The Pirate Baythepiratebay.org – jedna z najpopulárnejších .torrent databáz.
  • isoHunt isohunt.com – databáza s množstvom torrentov.
  • Mininovawww.mininova.org – ďalšia známa databáza.

3, Pri vyhľadávani často dostaneme množstvo výsledkov – jedny dáta môžu mať viacero rôznych .torrent súborov a každý môže byť zdieľaný iným množstvom ľudí (alebo i žiadnym, ak ide o staršie dáta). Pre voľbu najvhodnejšieho slúžia informácie o počte Seederov a Leecherov.

  • Seeder – človek, ktorý má stiahnuté kompletné dáta a tieto ponúka na stiahnutie ďalej ostatným.
  • Leecher (niekedy aj Peer) – osoba, ktorá dáta ešte sťahuje.

Hneď ako začneme dáta sťahovať, stávame sa Leecherom, akonáhle stiahneme všetko, a v programe torrent nestopneme, stávame sa Seederom.

Z tohto by malo byť jasné, že čím viac Seederov torrent má, tým lepšie a tým väčšia šanca je na rýchlejšie stiahnutie. Záleži samozrejme tiež na pomere Seederov/Leecherov – ak je pomer Leecherov oproti Seederom výrazne vyšší, tak sa rýchlosť môže znížiť – je to však vždy relatívne, závisí od konkrétnych rýchlostí pripojených účastníkov.

4, Keď teda .torrent súbor nájdeme, stiahneme si ho do počítača a otvoríme v programe µTorrent – ten sa už o všetko ostatné postará. Pokiaľ by sa nám zdalo, že sa dáta sťahujú pomaly, môžeme si stiahnúť aj iné .torrenty s rovnakými dátami a nechať ich pustené naraz – a keď sa niektorý rozbehne, ostatné stopneme. Mimochodom, môže niekoľko minút trvať, kým sa sťahovanie dát rozbehne – takže prvú polhodinku to chce trpezlivosť.

5, Trochu etiky – ak dáta stiahneme, je dobré zostať nejaký čas Seeder aby torrent nezanikol a k dátam sa mohli dostať aj ostatní ľudia – min. doporučený pomer je 1:1 – čo stiahnem, to nechám stiahnúť.

6, Na uvedených stránkach môžete okrem voľne šíriteľného obsahu nájsť aj odkaz na dáta autorsky chránené – tie samozrejme sťahovať nedoporučujem, keďže môže ísť o porušenie zákona.

;)

Tento článok je iba stručný návod – preto tu neuvádzam podrobnejšie informácie o princípe, vyhľadávačoch, programoch/klientoch, linuxe – v prípade záujmu určite tieto info nájdete inde na webe – napr. na Wikipedií.

70 odpovedí na „Mininávod: Ako na torrenty“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *