citáty

Domov Fórum Ihrisko citáty

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
 • Autor
  Príspevky
 • #1858

  Začínam s novou rubrikou. Aký citát alebo motto Vás v poslednej dobe najviac oslovilo??

  Podelím sa s jedným, ktorý mi pani učiteľka napísala vo štvrtej triede na základnej škole do zošita, ktorý som si nosila na prírodopisný krúžok :)

  Bolo to asi 15 rokov dozadu, ale stále si ho pamätám…

  Odtrhla som kvet a zvädol.

  Chytila som motýla a zomrel mi v dlani.

  Pochopila som, že krásy je možné dotknúť sa len srdcom.

  #1866
  shaman
  Keymaster

  Takých učiteľov len a len viac.. ;)

  Inak ide o citát Andreja Plávku, dlho bol mottom webu NP Malá Fatra, link. A veru, myšlienka výstižnejšie snáď ani nemohla byť vyjadrená…

  #1867

  Súhlasím pán shaman, čo tak sa s nami podeliť o Tvoj obľúbený citát?? ;)

  #1868

  Každý deň je malým životom. (Schopenhauer)

  #1869

  I ta nejžhavější náruč jednou zchladne, i to nejvěrnější srdce jednou zradí, nejsladší vzpomínka jednou zhořkne a nezbude nic, jen věčně neukojená touha a žal. Nevěřte lidem, zklame vás každý. Stulte se v náruč přírody a nechtějte nic od člověka.

  Ema Destinová

  Čo vy na to??

  #1870
  Adinka
  Člen

  Raz neskoro popoludní sme sedeli so starou Maud s chrbtami opretými o gumovník a pozorovali okolie, keď som v diaľke zbadal nejaký pohyb. Bola to stará mama. Prechádzala neďaleko nás. Ale ja som sa nazdával, že vôbec nezbadala moje tajné miesto, lebo by bola niečo povedala.

  Stará mama sa vedela pohybovať po lístí tichšie ako vánok. Nasledoval som ju. Zbierala korene. Pridal som sa k nej, aby som jej pomohol, a stará mama si sadla na vyvrátený kmeň, aby ich roztriedila. Tuším som bol primladý na to, aby som vedel uchovať tajomstvo, lebo som musel starej mame povedať o svojom tajnom mieste. Nebola prekvapená – a to prekvapilo mňa.

  Stará mama povedala, že všetci Čerokíovia majú tajné miesto. Povedala mi, že aj ona jedno má a starý otec takisto. Povedala, že sa na to nikdy nespytovala, ale že si myslí, že to jeho je na vrchole hory, na vysokohorskom chodníčku. Povedala, že podľa nej má skoro každý tajné miesto, ale že si nie je istá, lebo si to nikdy nezisťovala. Stará mama povedala, že tajné miesto je potrebné. Potešilo ma, že aj ja ho mám.

  Stará mama rozprávala, že každý človek má dve mysle. Jedna z nich má do činenia s potrebami telesného života. Tú treba používať na to, ako získať prístrešie, potravu a podobné veci, ktoré telo potrebuje. Vraj ju treba používať aj na to, aby si človek našiel družku, mal potomkov a podobne. Dodala, že túto myseľ musíme mať, aby sme sa udržali pri živote. Ale máme aj inú myseľ, ktorá nemá nič spoločné s tým predošlým. Vraj to je duchovná myseľ.

  Stará mama mi vysvetlila, že ak človek používa telesnú myseľ na to, aby bol chamtivý alebo podlý, ak podvádza ľudí a špekuluje, aby z nich mal zisk… tak sa mu scvrkne duchovná myseľ do veľkosti hikóriového orieška.

  Stará mama tvrdila, že keď telo zomrie, telesná myseľ zomiera s ním, a človek, čo celý život používal iba túto myseľ, tak mu treba, má duchovnú myseľ veľkú ako hikóriový oriešok, ale duchovná myseľ je všetko, čo prežije, keď ostatné zomrie. Vtedy, povedala stará mama, keď sa znovu narodíš, ako je ti súdené – tak ti treba, narodíš sa s duchovnou mysľou ani hikóriový oriešok, a vlastne ničomu nebudeš rozumieť.

  Vtedy sa ti myseľ môže scvrknúť na veľkosť hrášku a môže zmiznúť, ak nad všetkým preváži telesná myseľ. V takom prípade prídeš celkom o svojho ducha.

  A tak sa z teba stane mŕtvy človek. Stará mama povedala, že mŕtveho človeka ľahko spoznať. Vraj, keď sa mŕtvy človek pozrie na ženu, nevidí nič, iba špinu, keď sa pozrie na iných ľudí, nevidí nič iné, iba zlo, keď pozrie na strom, nevidí iné, iba drevo a zisk, nikdy nevidí krásu. Stará mama povedala, že svet je plný mŕtvych ľudí.

  Stará mama tvrdila, že duchovná myseľ je taká ako každý iný sval. Ak ju používaš, zväčší sa a zmocnie. Jediný spôsob, ako to môžeš dosiahnuť, je používať ju na porozumenie, ale tie dvere sa ti neotvoria dovtedy, kým neprestaneš byť chamtivý a budeš sa oddávať telesnej mysli. Vtedy sa porozumenie prehĺbi a čím viac sa budeš pokúšať porozumieť, tým väčšieho ducha budeš mať.

  Prirodzene, porozumenie a láska je jedno a to isté, ibaže ľudia k tomu pristupujú veľa ráz odzadu, usilujú sa predstierať, že milujú veci, ktorým nerozumejú. A to sa nedá.

  Hneď som pochopil, že sa pokúsim porozumieť prakticky všetkým, lebo som, pravdaže, nechcel skončiť s duchom veľkým ako oriešok.

  Stará mama povedala, že duchovná myseľ sa môže stať takou veľkou a mocnou, že nakoniec budeš vedieť všetko o svojich minulých životoch a dospeješ ta, že sa ťa telesná smrť vôbec nedotkne.

  Podľa starej mamy môžem pozorovať, ako to funguje, zo svojho tajného miesta. Na jar, keď sa všetko rodí (a vždy, keď sa niečo rodí, dokonca aj myšlienka), panuje rozruch a zmätok. Jarná búrka sa rodí ako dieťa v krvi a bolesti. Stará mama povedala, že to sa duchovia bránia, aby sa nemuseli znovu vrátiť do telesnej podoby.

  Nato príde leto – naše dospelé životy – a jeseň, keď starneme a máme ten čudný pocit, že sa naša duchovná myseľ vracia do minulosti. Niektorí ľudia tomu vravia nostalgia a smútok. A zima, keď všetko zomrie, alebo to tak vyzerá, tak ako naše telá, keď zomrú, ale narodia sa znovu, presne tak ako jar. Stará mama povedala, že Čerokíovia to vedia a že sa to naučili už veľmi dávno.

  Vraj aj ja sa naučím, že aj ten starý gumovník na mojom tajnom mieste má ducha. Nie ľudského, ale stromového. To všetko ju naučil jej tatko.

  Jej tatko sa volal Hnedý Jastrab. Vravela, že jeho porozumenie bolo veľmi hlboké. Cítil, ako rozmýšľajú stromy. Raz, keď bola ešte malé dievča, jej tatko bol znepokojený, lebo biele duby na neďalekom vrchu vyzerali rozrušené a vydesené. Trávil veľa času na vrchu, prechádzal sa pomedzi dubmi. Boli veľmi krásne, vysoké a rovné. Neboli sebecké, dovoľovali rásť aj sumachu a tomelu, hikórii a pagaštanu, aby sa mala zver čím kŕmiť. Tým, že neboli sebecké, mali mocného ducha.

  Raz, v jedno včasné ráno, keď sa slnko vyhúplo nad horský hrebeň, Hnedý Jastrab pozoroval drevorubačov, ako chodia medzi bielymi dubmi, označujú ich a chystajú sa ich všetky vyrúbať. Len čo odišli, Hnedý Jastrab povedal, že biele duby sa rozhodli plakať. Nemohol spávať. A tak pozoroval drevorubačov. Postavili na vrch cestu, po ktorej mali chodiť ich vozy.

  Stará mama povedala, že tatko sa rozprával s Čerokíami a že tí sa rozhodli biele duby zachrániť. V noci, keď drevorubači odchádzali do osady, Čerokíovia rozkopali cestu a vyhĺbili na nej hlboké zákopy. Ženy a deti pomáhali.

  Na druhé ráno sa drevorubači vrátili a celý deň opravovali cestu. Čerokíovia ju však v noci znovu rozkopali. Takto to šlo po nasledujúce dva dni a dve noci, potom drevorubači postavili na cestu stráže s puškami. Lenže stráže nemohli dozerať na celú cestu, a tak Čerokíovia kopali zákopy tam, kde mohli.

  Stará mama povedala, že to bol ťažký zápas a že boli čoraz unavenejší. Vtedy jedného dňa, keď drevorubači pracovali na ceste, sa zrútil na jeden voz obrovský dub. Zabil dva muly a rozdrúzgal voz. Vravela, že to bol krásny zdravý biely dub, ktorý nemal prečo padať, ale spadol.

  Stará mama rozprávala, že mesiac dorástol na spln a oni mali oslavu na veľkej čistine medzi dubmi. Tancovali pri žltom splne a biele duby spievali a dotýkali sa navzájom konármi a dotýkali sa aj Čerokíov. Spievali pohrebnú pieseň za ten biely dub, ktorý dal svoj život, aby zachránil ostatné a ten pocit bol taký mocný, že sa takmer vznášal nad vrchom.

  „Malý Strom,” povedala, „o týchto veciach nesmieš hovoriť, lebo na tomto svete, ktorý patrí belochom, to nepomôže. Ale musíš o tom vedieť. A tak som ti to povedala.”

  Stará mama vravela, že jej tatko mal také porozumenie, že vedela, že by mal byť mocný… vo svojom novom telesnom živote. Dúfa, že zakrátko bude mocná aj ona, vtedy ho znovu stretne a ich duchovia sa spoznajú.

  Stará mama povedala, že starý otec sa blíži k porozumeniu bez toho, aby o tom vedel, a že budú vždy spolu, lebo ich duchovia to budú vedieť.

  Spýtal som sa starej mamy, či by som to aj ja nemohol tak, aby ma nenechali samého.

  Vzala ma za ruku. Kráčali sme dlho chodníkom, kým mi napokon odpovedala. Povedala mi, aby som sa vždy usiloval porozumieť. Že aj ja sa ta dostanem a že to môže byť ešte skôr, ako ta príde ona.

  Vyhlásil som, že mi vôbec nejde o to, aby som sa dostal niekam skôr. Celkom by mi vyhovovalo, keby som s ňou držal krok. Keď totiž človek zostáva pozadu, cíti sa veľmi osamelý.

  #1871

  Pekné, ale príliš dlhé… :)

  Btw. teší ma povýšenie na “pomocníka”, neviem, komu za to ďakovať…

  #1872
  shaman
  Keymaster

  Pomocník je automatický podľa príspevkov.. raz ak tu bude mnoho mnoho prispievateľov (ehm ehm) určite sa limit sprísni, každopádne však ďakujem hlavne ja ;)

  A k citátom – nuž, nemám žiadny obľúbený :)

  #1873
  anickam
  Člen

  “Nie je dôležité vstať, ale zobudiť sa!”…môj obľúbený, s ktorým ma každé ráno víta v práci fun-ko :)

  #1874

  Svätá pravda, občas sa budím až poobede….

  #1875
  Adinka
  Člen

  Cítim sa byť závislý od uznaní druhých. Prečo ešte ? Stále nôž a kliešte ? Ako slepý stádom oviec, ako nemý bohoslovec, z čiernej zimy do leta v tŕní nohou prepletám.

  V tŕní mysle mojej. ZApáľ ma a polej. Nech som sneh! A dážď ! A vietor ! A hviezda ranná ! Nech som neviestka aj panna ! Zapáľ ma a polej ! Nech som záchranca ! Aj ukrutník a zlodej ! A ešte tŕň z koruny Kristovej ! čin bez ublíženia. Bez vôle a chcenia. Len ruža a bič. V plesknujtí ho zlom ! NEch som nič ! nech nikto som ! A ukáž mi miesto, moja spása, miesto z páperia a hliny. Kde sa krídla smejú a kde vzlietnuiť dá sa. Spolu s ostatnými.

  #1876
  shaman
  Keymaster

  Ale predsa som si na jeden spomenul,

  Never tomu, čo je zrejmé..,

  povedal Sherlock Holmes Dr. Watsonovi :)

  #1877

  Tak trochu na feministickú nôtu…

  “Jediná žena, ktorá pochopila mužov už nežije, pretože umrela od smiechu.”

  A. Einstein

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.

– o jednej krajinke –